Știri ASC Corona

Final de sezon pentru schiorii seniori ai Coronei

Ioan Valeriu Achiriloaie a terminat sezonul 2017-2018 în Slovenia, la Krvavec, unde după cea mai bună coborâre FIS din carieră (34.05 puncte) la finalul lunii martie, s-a întors

Mai Mult

Junioarele III Corona s-au calificat la turneul final al Campionatului Național

Echipa de handbal junioare III de la Corona Brașov s-a calificat la turneul final al Campionatului Național, după patru victorii și o înfrângere în turneul semifinal,

Mai Mult

Patru înotatori ai Coronei s-au calificat la Campionatul Național de cadeți

Înotatorii Coronei au participat în acest weekend la calificările pentru Campionatul Național de cadeți (12-14 ani), etapa regională desfășurându-se la Bacau. Patru dintre

Mai Mult

Saptamâna în rezultate pentru Corona Brașov (9-15 aprilie 2018)

HANDBAL:  Liga Nationala: Magura Cisnadie – Corona Brasov 27-22 (16-15) Junioare III – turneu semifinal: Corona Brasov - HC Jimbolia 35-17 (19-6), Corona Brasov -

Mai Mult

Înfrângere pentru Corona la Cisnădie

Handbalistele Coronei au pierdut cu 27-22 (16-15) meciul jucat duminică, în deplasare, cu Măgura Cisnădie. Brașovencele au început foarte bine partida și cu aportul Dacianei Hosu,

Mai Mult

Corona Sportul Studențesc a pierdut primele două jocuri din semifinalele Superligii Naționale de polo

Echipa de polo seniori Corona Sportul Studențesc a pierdut primele două jocuri din cadrul semifinalelor Superligii Naționale, în deplsare la CSM Digi Oradea. În prima partidă,

Mai Mult

Deplasare grea pentru handbalistele de la Corona, la Cisnădie

Echipa de handbal Corona Braşov va juca duminică, de la ora 16.30, în deplasare cu Măgura Cisnădie, partidă pe care atât antrenorii cât şi jucătoarele îl cataloghează

Mai Mult

Junioarele III de la Corona joacă sâmbătă un meci decisiv pentru calificarea la turneul final

Echipa de handbal junioare III de la Corona Brașov are două victorii și o înfrângere după primele trei etape ale turneului semifinal al Campionatului Național, care se desfășoară

Mai Mult

Junioarele III de la Corona încep turneul semifinal

Handbalistele junioare III de la clubul Corona intră în „focurile” turneului semifinal al Campionatului Național de handbal feminin. Echipa antrenată de Mihaela Seifer Ciobotaru

Mai Mult

Saptamâna în rezultate pentru Corona Brașov (2-8 aprilie 2018)

HANDBAL:  Liga Nationala: Corona Brasov - CSM Roman 24-29 (13-15)   HOCHEI: Campionatul National, finala: SC Miercurea Ciuc - Corona Brasov 2-3 (1-1, 0-0, 1-2), Corona Brasov – SC

Mai Mult

Corona Sportul Studențesc, o victorie cu Dinamo și locul trei la finalul sezonului regulat

Echipa de polo seniori Corona Sportul Studențesc a terminat pe locul trei sezonul regulat al Superligii Naționale (cu 60 de puncte), dupa ce a obținut o victorie în dubla manșă cu Dinamo

Mai Mult

Corona Brașov, medalie de argint în Campionatul Național de hochei pe gheață

Corona Wolves Brașov a terminat pe locul 2 Campionatul Național de hochei pe gheață, fiind învinsă cu 4-2 la general de SC Miercurea Ciuc în finala competiției. În meciul cu

Mai Mult

Înfrângere pentru Corona în meciul cu CSM Roman

Echipa de handbal Corona Braşov a pierdut cu scorul de 29-25 (13-11) meciul jucat miercuri seara, la Braşov, cu CSM Roman. Partida a fost una fără o miză foarte mare, iar asta s-a văzut la

Mai Mult

Marcel Răducanu antrenează micuții fotbaliști ai Coronei, într-un campus care are loc în aceste zile la Brașov

Din dorința de perfecționare, clubul Corona Brașov a reușit să îl aduca la Brașov în aceste zile pe fostul mare fotbalist Marcel Raducanu. Fosta glorie a Stelei conduce un campus

Mai Mult

Meciuri cu miză mare între poloiștii de la Corona Sportul Studențesc și Dinamo

Echipa de polo seniori Corona Sportul Studențesc va disputa la finalul acestei săptămâni două jocuri foarte importante în cadrul Superligii Naționale. Elevii lui Aurelian Georgescu

Mai Mult

„Vrem să ieșim de pe teren învingători, dar Romanul ne-a pus probleme și în tur”

Echipa de handbal Corona Brașov va juca miercuri, de la ora 18.00, pe teren propriu împotriva echipei CSM Roman. Chiar dacă nu mai au o miză importantă de apărat, în actuala ediție

Mai Mult

Juniorii I de la polo au terminat pe locul 5 Campionatul Național

Echipa de juniori I polo de la Corona Brașov a încheiat sezonul 2017-2018 pe locul 5 la nivel national, după ce a ocupat această poziție atât în turul cât și în

Mai Mult

Debut reușit: Trei victorii în patru meciuri pentru echipele de fotbal ale Coronei

Echipele de fotbal de la Corona Brașov au început în acest weekend sezonul de primăvară, adunând trei victorii în patru jocuri disputate. În campionatele de Juniori

Mai Mult

Săptămâna în rezultate pentru Corona Brașov (26 martie-1 aprilie 2018)

HANDBAL:  Divizia A: Minaur Baia Mare – Corona Brasov 34-25 (16-12) (foto) Campionatul National de junioare 2: Corona Brasov – CSS Sibiu 29-13 (15-5) Campionatul National de

Mai Mult

Corona Braşov se alatură evenimentului „Omul şi cartea” prin care Braşovul vrea sa intre în Cartea Recordurilor

Clubul Corona Braşov se alătură pe 22 aprilie unei iniţiative extrem de frumoase, pe care sportivii Braşovului au îmbrăţişat-o cu braţele deschise, cu atât mai mult cu cât

Mai Mult

Schiorii juniori ai Coronei, evoluții reușite la International Kidstrophy, în Austria

Echipa de schi alpin juniori a Coronei a participat la International Kidstrophy, competiție care a avut loc la Zauchensee (Austria) și la care s-au aflat 850 de sportivi de la academii puternice

Mai Mult

Echipele de junioare IV și junioare V de la Corona, victorii pe linie în faza județeană a Campionatului Național

Echipele de junioare IV și junioare V de la Corona Brașov au reușit sa câștige faza județeana a Campionatului Național, ambele terminând pe primul loc turneele care au avut loc

Mai Mult

Trei medalii pentru înotătorii Coronei la Campionatul Național de la Bacău

Înotatorii Coronei Brașov au câștigat trei medalii la Campionatul Național de natație de la Bacau, competiție dedicată categoriilor de seniori, tineret și juniori.  Toate

Mai Mult

Echipa de polo copii, locul 6 după turul calificărilor Campionatului Național

Echipa de polo copii de la Corona Brașov a participat, pe parcursul săptămânii trecute, la turul calificărilor pentru turneul final al Campionatului Național, zona Nord. În

Mai Mult

Sute de mici hocheiști au participat la „Cupa 100 ROMÂNIA”

În weekend, foarte tinerii hocheiști din țară s-au reunit la Patinoarul Olimpic Brașov, la „Cupa 100 ROMÂNIA”, turneu organizat de Corona Brașov și dedicat categoriilor

Mai Mult

Saptamâna în rezultate pentru Corona Brașov (19-25 martie 2018)

HANDBAL:  Campionatul National de junioare 3: CS Transilvania Brasov – Corona Brasov 17-33 (6-16) Campionat National junioare V, faza pe judet: Locul I - Corona Brasov – Dinamo

Mai Mult

Dublu succes la Cluj pentru Corona Sportul Studențesc

Echipa de polo seniori Corona Sportul Studențesc a câștigat ambele partide din dubla cu CS Poli Cluj, disputată în deplasare în cadrul etapei a 13-a din Superliga

Mai Mult

Schiorul Coronei, Alexandru Barbu, a câstigat patru medalii în Muntenegru

Schiorii Coronei, Alexandru Barbu și Mihnea Olteanu, au participat zilele trecute la Naționalele Muntenegrului, concurs FIS desfășurat în statiunea Kolasin. Alexandru Barbu a terminat

Mai Mult

Șase hocheiști de la Corona, sub comanda lui Laszlo Kovacs la prima acțiune a naționalei U12

La finalul săptămânii trecute, la Brașov a avut loc prima acțiune organizată de Federația Română de Hochei pe Gheață pentru echipa națională U 12.  În lot s-au

Mai Mult

Weekend plin pentru scrimerii Coronei: Concursuri la toate cele trei arme

Sportivii de la secția de scrimă de la Corona Brașov au avut parte de un weekend plin, cu competiții la toate cele trei arme. Astfel, micuțele floretiste de la Corona au participat la concursul

Mai Mult

Șase medalii pentru schiorii Coronei la concursurile de la Brașov și Borovets

Schiorii Coronei au participat în weekend la două competiții, cei mari în Bulgaria, la concursul internațional de la Borovets, iar cei mici la Brașov Kids Trophy. Sportivii

Mai Mult

Juniorii I de la polo, pe locul 5 dupa turul turneului final

Echipa de juniori I a secției de polo pe apă de la Corona Brașov a participat, în perioada 15-18 martie, la Oradea, la turul turneului final al Campionatului Național, unde au

Mai Mult

Săptămâna în rezultate pentru Corona Brașov (12-18 martie 2018)

HANDBAL: Cupa Romaniei Fan Courier, sferturi de finala: Corona Brasov – HCM Râmnicu Vâlcea 27-31 (12-17) Campionatul National de junioare III: Tricolorul Breaza - Corona Brasov

Mai Mult

Final de sezon pentru hocheiștii de la Corona U12 A

Echipa de hochei U12 A de la Corona Brașov a încheiat sezonul 2017-2018 cu jocurile din finala mică a Transilvania Hockey League. Băieții antrenați de Laszlo Kovacs au închieat

Mai Mult

Handbalistele Coronei au fost eliminate din Cupa României

Echipa de handbal Corona Brașov a fost eliminată din Cupa României Fan Courier de HCM Râmnicu Vâlcea, scor 27 - 31 (12-17). Înfrângerea suferită joi seara le costă

Mai Mult

Handbalistele Coronei sunt pregatite de meciul sezonului

Echipa de handbal Corona Brașov va juca joi, de la ora 18.00 primul meci prin care poate „salva” sezonul competițional, Cupa României Fan Courier fiind singura competiție prin

Mai Mult

Jocuri școală între echipele secției de fotbal, în pregatirea sezonului de primăvară

Echipele de la secția de fotbal pregatesc sezonul de primavară, într-una din ultimele repetiții disputând câteva jocuri școală, pe terenul sintetic de la Tarlungeni. Astfel,

Mai Mult

Două recorduri naționale și locul 18 în Campionatul Mondial pentru Mihaela Hogaș

Patinatoarea Mihaela Hogaș a ocupat locul 18 în probele de 500 de metri și 1000 de metri ale Campionatului Mondial de patinaj viteză pentru juniori, competiție găzduită de orașul Salt