Înfrângere la Râmnicu Vâlcea

Echipa de handbal Corona Brașov a pierdut jocul disputat în deplasare la HCM Râmnicu Vâlcea, scor 30-25 (15-9) în favoarea gazdelor.

Pentru Corona au marcat: Buceschi 7, Popa 6, Tiron 5, Hotea 3, Chiper 3, Bloj 1.

Am intrat mai greu în meci, din păcate nu ne-a ținut prea bine nici apăreara în prima repriză, iar de acolo s-a rupt jocul și Vâlcea s-a desprins. În a doua repriză am jucat mai bine, ne-am apropiat și la 3 goluri și am avut șansa de a veni chiar la două dar nu a fost să fie. Ca o concluzie, mai avem foarte mult de lucru pe faza de apărare, pentru că de aici trebuie să pornim dacă vrem să recuperăm din puncte de acum încolo. E drept, am întâlnit și o echipă a Valcei foarte motivată, dar una peste alta, cred că aveam o șansă pe care nu am putut să o fructificăm. Degeaba spune toată lumea că avem foarte multe jucătoare valoroase, și eu sunt de acord cu acest lucru, dar pentru a avea rezultate este nevoie să funcționăm ca o echipă. Asta e, mergem înainte și luptam meci de meci", a declarat antrenorul Vasile Curițeanu.

După 14 etape disputate în acest sezon, Corona Brașov ocupă locul 6 în Liga Florilor, cu 21 de puncte acumulate.

Sursa foto: Ionut Buharu Hand-ball