Braşoveanul Tudor Grăjdeanu a câştigat argintul la Cupa Corona la scrimă, arma floreta

Aproape 200 de copii se luptă în aceste zile, la Braşov, la Cupa Corona la scrimă, competiţie care se desfăşoară la toate cele trei arme: floretă, spadă şi sabie. Prima zi a competiţiei a fost dedicată întrecerilor de la floretă băieţi, acolo unde sportivul Coronei de la U11, Tudor Grăjdeanu, antrenat de Matei Piukovici şi Dorin Moraru, a câştigat o medalie de argint, confirmând astfel că este un tânăr de perspectivă al centrului de copii şi juniori de la Corona. "Tudor a pierdut în finală, dar cu toate acestea ne bucură rezultatul obţinut de el, în condiţiile în care sportivul cu care s-a bătut pentru locul 1 este cu un an mai mare decât el şi deci, are şi mai multă experienţă", a spus antrenorul Matei Piukovici.