17 medalii pentru nataţie la "Cupa Campofrio"

Sportivii secţiei de nataţie de la Corona Braşov au obţinut rezultate foarte bune în acest week-end, la „Cupa Campofrio”, competiţie care s-a desfăşurat la Izvorani. Înotătorii antrenaţi de George Munteanu au câştigat patru medalii de aur, cinci medalii de argint şi opt de bronz.

La finalul celor două zile de concurs, antrenorul Coronei, George Munteanu a declarat că este mulţumit de timpii scoşi de sportivii pe care îi antrenează în acest concurs de pregătire şi că are speranţe pentru Naţionalele care se vor desfăşura în perioada 23-26 noiembrie la Hunedoara. „A fost un concurs de pregătire, în care tot ce mi-am dorit a fost să testez forma sportivilor într-o competiţie înainte de Naţionale. Pot spune că sunt mulţumim având în vedere că majoritatea dintre ei au avut rezultate îmbunătăţite. Asta îmi dă speranţe că la Hunedoara vom reuşi să ne îndeplinim obiectivul propus, şi anume să venim cu una sau două medalii”, a spus antrenorul secţiei de nataţie.

Rezultatele complete ale „Cupei Campofrio” sunt:

Prima zi de concurs seniori: Bogdan Teodorescu – loc 1 la 200 bras si 100 spate; locul 2 la 50 m liber;
Prima zi de concurs juniori: Alexandru Petrache - loc 2 la 100 m fluture,200 bras şi 400 m mixt; Elana Botezatu - loc 1 la 200 m craul, loc 3 la 100 m fluture şi 50 m craul; Ana Găitan - loc 3  la 200 m bras.

A doua zi de concurs seniori: Teodorescu Bogdan - Loc 3 la 100 bras, Loc 3 la 200 mixt.
A doua zi de concurs juniori: Keller Eduard juniori - Loc 3 la 100 bras; Florea Ana juniori - loc 3 la 100 bras; Petrache Alexandru juniori - Loc 3 la 100 bras. Botezatu Elena juniori - Loc 1 la 100m liber, Loc 2 la 200 mixt.

Tot în acest week-end, Dragoş Miclea a câştigat bronzul la „Cupa Bacăului”, în proba de 100 m bras, la categoria cadeţi.